Антон Ашкерц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Преработка од 02:05, 9 јануари 2022; направена од Bjankuloski06 (разговор | придонеси)
(разл) ← Претходна преработка | Последна преработка (разл) | Следна преработка → (разл)
Антон Ашкерц

Антон Ашкерц (9 јануари 1856 - Љубљана, 10 јуни 1912) — истакнат словенечки поет, претставник на реализмот во словенечката литература. Покрај епска поезија пишувал балади и романси.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]