Главна страница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Преработка од 07:55, 23 мај 2022; направена од Kiril Simeonovski (разговор | придонеси)
(разл) ← Претходна преработка | Последна преработка (разл) | Следна преработка → (разл)

Добре дојдовте на Википедија

слободната енциклопедија што може секој да ја уредува
имаме 133.073 статии на македонски јазик
Избрана статија за оваа седмица
Topkapı - 01.jpg

Топкапи-сарајмузеј во Истанбул, Турција. Овој објект бил главното седиште на администрацијата на Османлиското Царство во периодот помеѓу 1456 до 1853 година. Бил изграден во времето на султан Мехмед II. Оваа резиденција се наоѓа помеѓу Златниот Рог и Мраморно Море, блиску црквата Света Софија. Во 1853 година, султанот Абдул Меџит I ја преместил својата резиденција во Долмабахче.

Палатата претставувала истовремено седиште односно резиденција на султанот, центар на империјата и место каде се одржувале голем број на државни конференции, совети и забави на султанот. Во времето кога империјата била во своите најдобри години, во палатата живееле над 4.000 луѓе. Самиот комплекс е поделен на четири дела или четири дворови со голем број на помали објекти како на пример џамија, болница, пекарница и ковачница. Изградбата започнала во 1459 година, по наредба на султанот Мехмед II по зазимањето на Цариград. Првично палатата била позната како Јени сарај или Нова палата, за да се разлилува од Екси сарај или Старата палата. Името Топкапи (топовска порта), палатата го добила според павилјонот кој се наоѓал на брегот. Целиот комплекс бил прошируван постојано со текот на годините, а како најголеми биле по земјотресот од 1509 година и по пожарот од 1665 година. Денес, објектот претставува музеј кој има непроценлива колекција на споменици и уметнички дела. Овде се наоѓа и мечот на пророкот Мухамед. Топкапи-сарај претставува едно од најголемите туристички атракции на градот.

Во 1985 година, палатата од страна на УНЕСКО била вклучена во спосокот на светско и културно наследство на Турција, како најдобар пример од комплекси некогаш изграден во времето на Османлиите. (Дознајте повеќе...)


Слика на денот
Istanbul asv2020-02 img55 View of Beşiktaş.jpg
Нафтениот танкер Aegean Harmony на Босфорот со поглед на Бешикташ, Инстанбул.
Дали сте знаеле…

Занимливости од содржините на Википедија:

Латинското Царство и неговите соседи во 1204 г.
На денешен ден…

Денес е 31 јануари 2023 г.

Настани:

1945  Со решение број 581 на Президиумот на АСНОМ е основан Македонскиот народен театар. Првата драмска претстава ја прикажа на 3 април истата година. Тоа беше драмската претстава „Платон Кречет“ од советскиот драматург Александар Корнејчук, а во режија на Димитар Костаров.
1958  САД го лансираа во орбитата околу Земјата, својот прв вештачки сателит „Експлорер 1“.
1994  Швајцарската Конфедерација и Кнежевството Лихтенштајн воспоставиле дипломатски односи со Република Македонија.
1994  Во Скопје е основано Друштвото на македонско-турско пријателство и соработка.

Родени:

1624  Арнолд Гелинкс — фламански филозоф и следбеник на Декарт
1797  Франц Шуберт — австриски композитор, претставник на музичкиот романтизам.
1841  Лаза Костиќ — српски писател и преведувач, родоначалник на српската авангардна лирика.
1911  Баба Ванѓа — бугарска јасновитка.
1921  Марио Ланца — американски тенор.
1923  Норман Мајлер — американски писател.
1927  Ацо Караманов — македонски поет и борец во НОБ.
1937  Филип Глас — американски композитор.
1943  Ристо Василевски — македонски поет, есеист, критичар, преведувач.
1964  Џеф Ханеман — американски хеви-метал гитарист.
1965  Влада Стошиќ— српски фудбалер.
1969  Ивана — бугарска пејачка.
1981  Џастин Тимберлејк — американски поп-музичар и глумец.
1982  Елена Папаризу — грчка пејачка.
1983  Фабио Кваљарела — италијански фудбалер.
1984  Џереми Воринер — американски атлетичар.
1985  Каломира — грчка пејачка.
1997  Мелвин Ричардсон — француски ракометар.
2000  Хулиан Алварес — аргентински фудбалер.

Починале:

1632  Јост Бирги — швајцарски часовничар и математичар.
1933  Џон Голсфорди — англиски писател.
1948  Махатма Ганди — индиски национален водач.
1973  Рагнар Фриш — норвешки економист, добитник на Нобеловата награда во 1969 година.
1979  Грант Грин — американски џез-музичар.
2007  Мухамед Џамал Калифа — саудиски претприемач и зет на Осама Бин Ладен.
2015  Удо Латек — германски фудбалер и тренер.
Што е Википедија?

Википедија е енциклопедија напишана преку соработка на многу од нејзините читатели. Таа е посебен вид на мрежно место, наречено вики, што го прави придонесот кон неа брз и лесен.

Сакате да помогнете?
Започнете со нашиот вовед!

Други области
  • Селска чешма — централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
  • Портал на заедницата — проекти, ресурси и активности за сите кои сакаат да се вклучат во проектот.
  • На други јазици — Википедија е повеќејазичен проект. Освен на македонски, Википедија е достапна и на преку 300 други јазици.
Збратимени проекти

Википедија е проект на Фондацијата Викимедија — непрофитна организација која опфаќа и други проекти:

Commons-logo.svg
Ризница
Складиште на слики, снимки и други мултимедијални содржини
Wikinews-logo-51px.png
Викивести
Вести со права за слободна употреба
Wiktionary-logo-51px.gif
Викиречник
Речник и лексикон
Wikiquote-logo-51px.png
Викицитат
Збирка на цитати
Wikibooks-logo-35px.png
Викикниги
Учебници и прирачници со права за слободна употреба
Wikisource-logo.png
Викиизвор
Библиотека на дела со права за слободна употреба
Wikispecies-logo-35px.png
Викивидови
Именик на видови
Wikiversity-logo-41px.png
Викиуниверзитет
Материјали и активности за учење со права за слободна употреба
Wikimedia-logo-35px.png
Мета-вики
Усогласување на проектот „Викимедија“
Wikidata-logo.svg
Википодатоци
База на слободни знаења
Wikivoyage-logo.svg
Википатување
Отворен туристички водич