Франтишек Вацлав Мареш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Преработка од 23:24, 19 август 2022; направена од Bjankuloski06 (разговор | придонеси) (→‎top: Додадена категорија)
(разл) ← Претходна преработка | Последна преработка (разл) | Следна преработка → (разл)

Франтишек Вацлав Мареш (Бенешов кај Прага, 12 декември 1922 - 3 декември 1994) бил македонист, професор по славистика на Виенскиот универзитет, кој има извонредни заслуги за афирмацијата на македонистиката во светот.