Драги Костовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драги Костовски
Роден 22 април 1930
Битола
Починал 3 декември 1980
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Републиката во пламен
Волшебното самарче
Патот кон иднината
Занимање глумец

Драги Костовски (роден на 22 април 1930 во Битола - починал на 3 декември 1980 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Во 1947 година се запишал на Државната театарска школа во Скопје. Уште од почетокот на својата театарска кариера (1949) играл значајни улоги. Својата надареност ја потврдил и како филмски глумец. На филм дебитирал со својата улога во Мис Стон (1958), по што следувале низа од филмови во коишто како носител на главни и епизодни улоги ја потврдил својата извонредна способност за типолошки преобразувања. Настапувал и на телевизија[1].

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Драги Костовски
Год. Назив Улога
1950.-те
1958. Мис Стон /
1960.-те
1964. Под исто небо /
1966. До победата и по неа Кирил Нацев
1967. Мементо Д-р Марк
1967. Македонска крвава свадба /
1967. Диво семе /
1967. Пустина ТВ филм /
1968. Планината на гневот /
1968. Братот на доктор Хомер /
1968. Вук са Проклетија /
1968. Стотиот чекор ТВ филм /
1968. Лудиот и калугерицата ТВ филм /
1969. Републиката во пламен Никола Карев
1969. Свекник ТВ филм /
1969. Прозори ТВ филм /
1969. Враќањето од рајот ТВ филм /
1970.-те
1970. Цената на градот Рихтер
1970. Розенберговите не треба да умрат ТВ филм Јулијус Розенберг
1970. Нешто многу деликатно ТВ филм /
1970. Александра ТВ филм /
1971. Жед Виктор
1971. Земјаци ТВ филм /
1971. Прием ТВ филм /
1972. Истрел /
1972. Вител ТВ филм Заробеникот
1973. Добра долина ТВ филм /
1973. Смилевскиот конгрес ТВ филм Даме Груев
1975. Волшебното самарче ТВ серија /
1975. Јад /
1975 1976. Патот кон иднината ТВ серија /
1977. Итар Пејо ТВ серија Владиката
1977. Пресуда Аспарух Савов
1979. Курирот на Гоце ТВ серија /
1980.-те
1980. Време, води Зукјко Крлукјот
1980. Учителот ТВ филм /
1982. Илинден ТВ серија Таку Вале

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]