Европско првенство у рукомету за жене 2022.

С Википедије, слободне енциклопедије
Европско првенство у рукомету 2022.
Европско првенство у рукомету за жене 2022.
Званични лого првенства
Званични лого првенства
Домаћин Црна Гора
Северна Македонија
Словенија
Време одржавања 4. новембар — 20. новембар 2022.
Екипа 16
Дворане 4 (у 4 града)
Статистика
◄◄ Данска 2020.   Handball pictogram.svg   2024. Аустрија/Мађарска/Швајцарска ►►

Европско првенство у рукомету за жене 2022. јесте петнаесто издање овог такмичење. Одржава се у Црној Гори, Северној Македонији и Словенији. Титулу шампиона је бранила репрезентација Норвешке. Првенство је померено месец дана унапред како се не би поклапало са Светским првенством у фудбалу 2022.

Дворане[уреди | уреди извор]

Словенија Словенија Црна Гора Црна Гора Северна Македонија Северна Македонија
Љубљана Цеље Подгорица Скопље
Арена Стожице Дворана Златорог Спортски центар Морача Спортски центар Борис Трајковски
Капацитет: 12.480 Капацитет: 5.191 Капацитет: 5.000 Капацитет: 6.000
Dvorana Zlatorog.JPG Morača Sports Center.jpg Trajkovskiarena-side.JPG

Квалификације[уреди | уреди извор]

Држава Квалификовани као Датум квалификације
 Словенија Домаћин 2. јун 2018.
 Северна Македонија Домаћин
 Црна Гора Домаћин
 Норвешка Првак 2020. 2. децембар 2020.
 Холандија Квалификације - Група 3 - две првопласиране екипе 4. март 2022.
 Пољска Квалификације - Група 1 - две првопласиране екипе
 Данска Квалификације - Група 2 - две првопласиране екипе 5. март 2022.
  Швајцарска Квалификације - Група 1 - две првопласиране екипе 6. март 2022.
 Француска Квалификације - Група 4 - две првопласиране екипе
 Шведска Квалификације - Група 6 - две првопласиране екипе 20. април 2022.
 Немачка Квалификације - Група 3 - две првопласиране екипе 21. април 2022.
 Шпанија Квалификације - Група 5 - две првопласиране екипе
 Мађарска
 Србија Квалификације - Група 6 - две првопласиране екипе 23. април 2022.
 Румунија Квалификације - Група 2 - две првопласиране екипе 24. април 2022.
 Хрватска Квалификације - Група 4 - две првопласиране екипе

Жреб[уреди | уреди извор]

Жреб је обављен 28. априла 2022. године у Љубљани.

Носиоци[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

4. новембар 2022.
18:00
 Мађарска 33 : 28   Швајцарска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 1.168
Судије: Вујачић, Кажанегра Црна Гора
Клујбер 9 (12 : 14) Шмид 6
Суспензија Детаљи Суспензија


4. новембар 2022.
20:30
 Норвешка 32 : 23  Хрватска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 1.179
Судије: Дупли, Победрина Украјина
Мерк 8 (16 : 14) Посавец 4
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон



6. новембар 2022.
18:00
 Хрватска 21 : 18  Мађарска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 1.424
Судије: Мерц, Кутлер Њемачка
Блажевић 9 (10 : 7) Ћер-Лукач 4
Суспензија 2×Жути картон Детаљи Суспензија 2×Жути картон


6. новембар 2022.
20:30
  Швајцарска 21 : 38  Норвешка Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 1.123
Судије: М. Са, В. Са Португалија
Еменегер 5 (1.123) Офтедал 6
Суспензија Детаљи Суспензија



8. новембар 2022.
18:00
 Хрватска 26 : 26   Швајцарска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 1.088
Судије: Алварез, Бустаманте Шпанија
Јапунџа 6 (14 : 12) Еменегер 7
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон


8. новембар 2022.
20:30
 Норвешка 33 : 22  Мађарска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 1.088
Судије: Металари, Николовски Северна Македонија
Ингштад 8 (14 : 12) Клујбер 6
Суспензија Детаљи Суспензија



Репрезентација Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. Гр. Бод.
1.  Норвешка 3 3 0 0 102 66 +36 6
2.  Хрватска 3 1 1 1 70 76 -6 3
3.  Мађарска 3 1 0 2 73 81 -8 2
4.   Швајцарска 3 0 1 2 75 97 -22 1

Група Б[уреди | уреди извор]

4. новембар 2022.
18:00
 Данска 26 : 28  Словенија Дворана Златорог, Цеље
Судије: Алварез, Бустаманте Шпанија
Естергард 7 (15 : 14) Грос 8
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија


4. новембар 2022.
20:30
 Шведска 27 : 21  Србија Дворана Златорог, Цеље
Гледалаца: 2.878
Судије: М. Са ,В. Са Португалија
Хагман 9 (14 : 9) Стаменић 6
Суспензија Детаљи Суспензија



6. новембар 2022.
18:00
 Словенија 22 : 33  Шведска Дворана Златорог, Цеље
Гледалаца: 3.137
Судије: Металари, Николовски Северна Македонија
Грос 5 (13 : 14) Хагман 9
Суспензија Детаљи Суспензија


6. новембар 2022.
20:30
 Србија 21 : 34  Данска Дворана Златорог, Цеље
Гледалаца: 3.137
Судије: Дупли, Победрина Украјина
Стоиљковић 6 (11 : 18) 3 играчице по 4
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон



8. новембар 2022.
18:00
 Словенија 27 : 24  Србија Дворана Златорог, Цеље
Гледалаца: 3.027
Судије: Мерц, Кутлер Њемачка
Омореги 6 (13 : 15) Радосављевић 6
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија 2×Жути картон


8. новембар 2022.
20:30
 Данска 25 : 23  Шведска Дворана Златорог, Цеље
Гледалаца: 3.027
Судије: Вујачић, Кажанегра Црна Гора
Фрис 9 (13 : 5) Акснер 9
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон



Репрезентација Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. Гр. Бод.
1.  Шведска 3 2 0 1 83 68 +15 4
2.  Данска 3 2 0 1 85 72 +13 4
3.  Словенија 3 2 0 1 77 83 -6 4
4.  Србија 3 0 0 3 66 88 -22 0

Група Ц[уреди | уреди извор]

5. новембар 2022.
18:00
 Француска 24 : 14  Северна Македонија Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
Гледалаца: 2.809
Судије: Праштало, Балван Босна и Херцеговина
Ласурс 4 (12 : 5) Јанеска 5
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон


5. новембар 2022.
20:30
 Холандија 29 : 28  Румунија Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
Гледалаца: 2.809
Судије: Брасет, Сундет Норвешка
Ван дер Хајден 7 (14 : 12) 3 играчице по5
Суспензија 2×Жути картон Детаљи Суспензија 1×Жути картон



7. новембар 2022.
18:00
 Северна Македонија 15 : 30  Холандија Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
Гледалаца: 2.471
Судије: Врањеп, Венингер Аустрија
Ристовска 4 (9 : 17) Смитс 7
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија 2×Жути картон


7. новембар 2022.
20:30
 Румунија 21 : 35  Француска Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
Гледалаца: 2.471
Судије: Бацковић, Палачковић Словенија
Грозав, Неагу 5 (11 : 17) Минко 6
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија 1×Жути картон



9. новембар 2022.
18:00
 Северна Македонија 23 : 31  Румунија Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
Гледалаца: 2.389
Судије: Антић, Јаковљевић Србија
Дабевска 7 (12 : 13) Неагу 10
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија


9. новембар 2022.
20:30
 Француска 26 : 24  Холандија Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
Гледалаца: 2.389
Судије: И. Ковалчјук, А. Ковалчјук Молдавија
Фопа, Минке 4 (14 : 12) Малештајн 9
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија 1×Жути картон



Репрезентација Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. Гр. Бод.
1.  Француска 3 3 0 0 85 59 +26 6
2.  Холандија 3 2 0 1 83 69 +14 4
3.  Румунија 3 1 0 2 80 87 -7 2
4.  Северна Македонија 3 0 0 3 52 85 -33 0

Група Д[уреди | уреди извор]

5. новембар 2022.
18:00
 Црна Гора 30 : 23  Шпанија Спортски центар Морача, Подгорица
Гледалаца: 3.019
Судије: Вранеш, Венигер Аустрија
Јауковић, Радичевић 5 (12 : 9) Кабрал 5
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон


5. новембар 2022.
20:30
 Пољска 23 : 25  Немачка Спортски центар Морача, Подгорица
Гледалаца: 3.019
Судије: Антић, Јаковљевић Србија
Балсам 5 (12 : 11) Гријселс 8
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија 1×Жути картон



7. новембар 2022.
18:00
 Немачка 25 : 29  Црна Гора Спортски центар Морача, Подгорица
Гледалаца: 3.406
Судије: И. Ковалчјук, А. Ковалчјук Молдавија
Белк, Гријселс 7 (12 : 15) Јауковић 9
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија


7. новембар 2022.
20:30
 Шпанија 21 : 22  Пољска Спортски центар Морача, Подгорица
Гледалаца: 3.406
Судије: Праштало, Балван Босна и Херцеговина
Кабрал 7 (12 : 12) Кобилињска 5
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон



9. новембар 2022.
18:00
 Пољска 23 : 26  Црна Гора Спортски центар Морача, Подгорица
Гледалаца: 4.317
Судије: Бацковић, Палачковић Словенија
Кобилињска 6 (12 : 12) Радичевић 12
Суспензија Детаљи Суспензија 2×Жути картон


9. новембар 2022.
20:30
 Немачка 21 : 23  Шпанија Спортски центар Морача, Подгорица
Гледалаца: 4.317
Судије: Брасет, Сундет Норвешка
Гријселс 6 (10 : 11) Кампос 6
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон



Репрезентација Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. Гр. Бод.
1.  Црна Гора 3 3 0 0 85 71 +14 6
2.  Шпанија 3 1 0 2 67 73 -6 2
3.  Немачка 3 1 0 2 71 75 -4 2
4.  Пољска 3 1 0 2 68 72 -4 2

Друга фаза[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

10. новембар 2022.
18:00
 Хрватска 18 : 26  Словенија Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 4.126
Судије: Металари, Николовски Северна Македонија
Блажевић 5 (12 : 13) Грос 7
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија


10. новембар 2022.
20:30
 Мађарска 27 : 29  Данска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 4.126
Судије: М. Са, В. Са Португалија
Клујбер 8 (12 : 14) Фрис 7
Суспензија Детаљи Суспензија 2×Жути картон



12. новембар 2022.
18:00
 Хрватска 17 : 26  Данска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 1.323
Судије: Мерц, Кутлер Њемачка
Павловић 6 (8 : 14) Јергенсен 5
Суспензија Детаљи Суспензија


12. новембар 2022.
20:30
 Норвешка 27 : 25  Шведска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 1.323
Судије: Алварез, Бустаманте Шпанија
Реиштад 7 (13 : 13) Карлсон 9
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон



14. новембар 2022.
18:00
 Норвешка 26 : 23  Словенија Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 5.648
Судије: Праштало, Балван Босна и Херцеговина
Реиштад 10 (16 : 15) Грос 5
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон


14. новембар 2022.
20:30
 Мађарска 25 : 30  Шведска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 5.648
Судије: Вујачић, Кажанегра Црна Гора
Клујбер 6 (15 : 18) Робертс 9
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија



16. новембар 2022.
15:30
 Мађарска 29 : 25  Словенија Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 4.263
Судије: Мерц, Кутлер Њемачка
Клујбер 9 (14 : 14) Грос 6
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон


16. новембар 2022.
18:00
 Хрватска 27 : 31  Шведска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 4.263
Судије: М. Са, В. Са Португалија
Петика 6 (11 : 17) Хагман 8
Суспензија 2×Жути картон Детаљи Суспензија


16. новембар 2022.
20:30
 Норвешка 29 : 31  Данска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 4.263
Судије: Металари, Николовски Северна Македонија
Мерк 8 (13 : 12) Хансен 7
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија



Репрезентација Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. Гр. Бод.
1.  Данска 5 4 0 1 137 124 +13 8
2.  Норвешка 5 4 0 1 146 124 +22 8
3.  Шведска 5 3 0 2 142 126 +16 6
4.  Словенија 5 2 0 3 124 132 -8 4
5.  Хрватска 5 1 0 4 106 133 -27 2
6.  Мађарска 5 1 0 4 121 137 -16 2

Група 2[уреди | уреди извор]

11. новембар 2022.
18:00
 Холандија 28 : 36  Немачка Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
Гледалаца: 389
Судије: Антић, Јаковљевић Србија
Малештајн 8 (13 : 17) Гријселс 8
Суспензија Детаљи Суспензија


11. новембар 2022.
20:30
 Румунија 28 : 27  Шпанија Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
Гледалаца: 389
Судије: Бацковић, Палачковић Словенија
Пинтеа 7 (12 : 11) Ортега, Бермехо 4
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија 1×Жути картон



13. новембар 2022.
18:00
 Холандија 29 : 29  Шпанија Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
Гледалаца: 973
Судије: Дупли, Победрина Украјина
Фрерикс, Смитс 6 (15 : 17) Кабрал, Валдивиа 4
Суспензија Детаљи Суспензија


13. новембар 2022.
20:30
 Француска 27 : 19  Црна Гора Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
Гледалаца: 973
Судије: Брасет, Сундет Норвешка
Фопа 6 (12 : 9) Радичевић 6
Суспензија Детаљи Суспензија



15. новембар 2022.
18:00
 Румунија v  Црна Гора Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
[[|]] [ Детаљи] [[|]]


15. новембар 2022.
20:30
 Француска v  Немачка Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
[[|]] [ Детаљи] [[|]]



16. новембар 2022.
15:30
 Румунија v  Немачка Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
[[|]] [ Детаљи] [[|]]


16. новембар 2022.
18:00
 Холандија v  Црна Гора Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
[[|]] [ Детаљи] [[|]]


16. новембар 2022.
20:30
 Француска v  Шпанија Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
[[|]] [ Детаљи] [[|]]



Репрезентација Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. Гр. Бод.
1.  Француска '
2.  Црна Гора '
3.  Холандија '
4.  Шпанија '
5.  Немачка '
6.  Румунија '

Завршни круг[уреди | уреди извор]

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
18. новембар
 
 
 Данска 27
 
20. новембар
 
 Црна Гора 25
 
 Данска 25
 
18. новембар
 
 Норвешка 27
 
 Норвешка 28
 
 
 Француска 20
 
За 3. место
 
 
20. новембар
 
 
 Црна Гора 27 (п.п.)
 
 
 Француска 25

Полуфинале[уреди | уреди извор]

18. новембар 2022. ' v ' Арена Стожице, Љубљана
[[|]] [ Детаљи] [[|]]


18. новембар 2022. ' v ' Арена Стожице, Љубљана
[[|]] [ Детаљи] [[|]]



Утакмица за пето место[уреди | уреди извор]

18. новембар 2022.
15:00
 Шведска 37 : 32  Холандија Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 3.600
Судије: М. Са, В. Са Португалија
Хагман 9 (21 : 16) 3 играчице по 5
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон



Утакмица за треће место[уреди | уреди извор]

20. новембар 2022.
17:45
' v ' Арена Стожице, Љубљана
[[|]] [ Детаљи] [[|]]



Финале[уреди | уреди извор]

20. новембар 2022.
20:30
' v ' Арена Стожице, Љубљана
[[|]] [ Детаљи] [[|]]



Коначан пласман[уреди | уреди извор]

Позиција Репрезентација ОУ П Н ПО Пос. Прим. ГР
Финале
Gold medal icon.svg
Silver medal icon.svg
Елиминисани у полуфиналу
Bronze medal icon.svg
4.
Утакмица за пето место
5.
6.
Елиминисани у другом кругу
7.  Немачка 6
8.  Словенија 6
9.  Шпанија 6 1 1 4 146 166 -20
10.  Хрватска 6 1 1 4 132 159 -27
11.  Мађарска 6 2 0 4 154 165 -11
12.  Румунија 6 2 0 4 170 181 -11
Елиминисани у првом кругу
13.  Пољска 3 1 0 2 67 73 -6
14.   Швајцарска 3 0 1 2 75 97 -22
15.  Србија 3 0 0 3 66 88 -22
16.  Северна Македонија 3 0 0 3 52 85 -33
Укупно ' ' ' ' ' ' 0

Статистика[уреди | уреди извор]

Најбољи тим Европског првенства 2022. је:

  • Голман:
  • Лево крило:
  • Леви бек:
  • Пивот:
  • Средњи бек:
  • Десни бек:
  • Десно крило:
  • Најбољи играч (МВП):
  • Најбољи стрелац:
  • Најбољи голман:

Напомене[уреди | уреди извор]

Референце[уреди | уреди извор]

Спољашње везе[уреди | уреди извор]