Национална парламентарна библиотека (Јапонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
国立国会図書館
(Kokuritsu Kokkai Toshokan)
Национална парламентарна библиотека (NDL)
Главното седиште во Токио
Карта
ЗемјаЈапонија
Типнационална и парламентарна библиотека
Основана1948
Законски налогЗакон за Националната парламентарна библиотека
МестоТокио, Кјото
Координати35°40′42″N 139°44′39″E / 35.67833° СГШ; 139.74417° ИГД / 35.67833; 139.74417
Ограноци27
Фонд
Збирка накниги, списанија, весници, електронски архиви, ракописи, официјални публикации, докторски дисертации, карти, партитури
Обем34,7 милиони предмети
Критериуми заПубликации издадени во Јапонија, статути и парламентарни документи, публикации за Јапонија, референтен материјал, материјал за наука и технологија, публикации на меѓународните организации и странските влади, детска книжевност и поврзан материјал, азиски дела
Задолж. примероцизадолжителен примерок
Пристап и употреба
Услов за членствоосумнаесет години или постари за главната библиотека во Токио и Кансаи-кан
Опслужувачленови на парламентот (722: фиксиран број до февруари 2009) и општата јавност
Други информации
Буџет20.163 мил. JPY (2008) (221 мил. амер. $)
ДиректорНоритада Отаки (2012)[1]
Кадар908
Службена страница[1]
Карта

Национална парламентарна библиотека (国立国会図書館, Kokuritsu Kokkai Toshokan) — единствена национална библиотека во Јапонија. Била основана во 1948 година со цел да им помага на членовите на Јапонскиот парламент (国会, Kokkai) во истражување на работи од јавен интерес. Библиотека е слична во целта и опфатот како американската Конгресна библиотека.

Националната парламентарна библиотека (NDL) се состои од два главни објекта во Токио и Кјото и неколку други подрачни библиотеки низ Јапонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Норитада Отаки назначен за нов библиотекар на Националната парламентарна библиотека“. Национална парламентарна библиотека. Архивирано од изворникот на 2013-01-06. Посетено на 13 јанаури 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 35°40′42″N 139°44′39″E / 35.67833° СГШ; 139.74417° ИГД / 35.67833; 139.74417