Франце Прешерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франце Прешерен
France Prešeren
Prešern-Goldenstein.jpg
Една од двете слики на Прешерен.
Занимањепоет
Книжевно движењеромантизам
Значајни делаПокрстување на водопадите Савица

Франце Прешерн (словенечки: France Prešeren; 3 декември 1800, Врба, Словенија - 8 февруари 1849, Крањ) —еден од најголемите словенечки поети. Франце Прешерн словенечката книжевност со големината на својот талент ја воведе во европската литература.

Творештво[уреди | уреди извор]

Франце Прешерен, меѓу другите, е автор и на следните дела:

Песни
Сонети

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]