Црква „Св. Преображение“ - Припор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Преображение Христово
Црква во Теферич 02.jpg

Поглед на црквата „Св. Преображение Христово“ во Теферич

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба

Координати 41°57′49.99″N 21°26′4.82″E / 41.9638861° СГШ; 21.4346722° ИГД / 41.9638861; 21.4346722Координати: 41°57′49.99″N 21°26′4.82″E / 41.9638861° СГШ; 21.4346722° ИГД / 41.9638861; 21.4346722
Место Припор, Скопје
Општина Кисела Вода
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Преображение Христово
Изградба 2008
Осветување 9 октомври 2011
Архитектонски опис

Светото Преображение Христово — црква, која се наоѓа на месноста Теферич во скопската населба Припор во Општина Кисела Вода.[1]

Црквата е висока осум метри, а широка пет метри. Во близина на црквата изградена е камбанарија. Уреден е самиот двор на црквата, во кој се наоѓа и чешма.

Историја[уреди | уреди извор]

Изградбата започнала во 2008 година и комплетно била завршена во 2009 година. На 9 октомври 2011 година црквата била осветена од страна на архиепископот г.г. Стефан и на други свештени лица.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Се освети црквата Св. Преображение" на Теферич“. Вечер. Скопје: Вечер Прес. 11 октомври 2011. Посетено на 12 април 2016.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]