16 јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  
1723, роден е Џошуа Рејнолдс англиски портретист
1969, тричлениот екипажот на мисијата Аполо 11
1945, резултат на Проектот Менхетен, создавање на првата атомска бомба и за првпат во историјата нејзина детонација, позната како Тринити проба

16 јули — 197-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (198-и во престапна година). Остануваат 168 денови до крајот на годината.

Настани:

1054  Големиот раскол — поделба на христијанството на католицизам и православие.
1661  Стокхолмската банка ја издава првата банкнота во Европа. .
1885  Воспоставена е британска колонијална власт над Австралија, со исклучок на Западна Австралија.
1940  Адолф Хитлер издал директива за операцијата „Морски лав“ — план за инвазија на Велика Британија.
1945  Проект Менхетен: „Тринити“ — првата проба на атомска бомба.
1969  Испален вселенскиот брод „Аполо 11“ кон Месечината.

Родени:

1723  Џошуа Рејнолдсанглиски сликар, портретист.
1872  Роалд Амундсеннорвешки поларен истражувач..
1899  Божидар Јакац — словенечки сликар.
1907  Барбара Стенвик — американска глумица.
1921  Крсте Црвенковскимакедонски политичар.
1926  Иван Хорват — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1941  Мишо Ковач — хрватски поп-пејач.
1942  Маргарет Корт — австралиска тенисерка.
1952  Стјуарт Коупленд — англиски рок-тапанар, член на групата „Полис“ (Police).
1962  Уве Хон — германски атлетичар.
1964  Мигел Индураин — шпански велосипедист.
1982  Андре Грајпел — германски велосипедист.
1986  Тимофеј Мозгов — руски кошаркар.
1987  Муса Дембеле — белгиски фудбалер.
1988  Серхјо Бускец — шпански фудбалер.
1989  Герет Бејл — велшки фудбалер.
1996  Камил Семењук — полски одбојкар.

Починале:

1533  Атахуалпа — цар на Инките.
1740  Јан Купецки — чешки сликар.
1963  Николај Асеев — советски и руски поет.
1985  Хајнрих Белгермански писател, добитник на Нобеловата награда во 1972 година.
1989  Херберт фон Карајанавстриски диригент.
1991  Роберт Мадервел — американски сликар.
1995  Стефан Спендербритански поет.
2012  Џон Лорд — англиски рок-музичар, член на групата „Дип парпл“ (Deep Purple).
2014  Џони Винтер — американски музичар.
2021  Биз Марки — американски рапер.