Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024
|
Ten artykuł dotyczy przyszłego wydarzenia sportowego. Informacje w nim zawarte zmienią się w przyszłości. |
| |||
Dyscyplina | |||
---|---|---|---|
Organizator | |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | |||
Otwarcie |
14 czerwca 2024, Monachium | ||
Zamknięcie (finał) |
14 lipca 2024, Berlin | ||
Liczba drużyn |
24 (z 1 konfederacji) | ||
Liczba aren |
10 (w 10 miastach) | ||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów |
51 |
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024 (niem. Fußbal-Europameisterschaft 2024, oficjalnie UEFA Euro 2024) – siedemnasty turniej o mistrzostwo Europy w piłce nożnej mężczyzn. Gospodarzem turnieju, po raz trzeci w historii[a], będą Niemcy – w przeszłości, mistrzostwa w 1988 roku rozgrywały się na terenie Niemiec Zachodnich oraz cztery mecze Euro 2020 były rozgrywane w Monachium. Turniej odbędzie się na 10 stadionach w 10 różnych miastach w tym, po raz pierwszy, w Lipsku.
Oficjalną maskotką turnieju będzie pluszowy miś Albärt[1].
Wybór gospodarza[edytuj | edytuj kod]
8 marca 2017 roku UEFA poinformowała o złożeniu dwóch kandydatur – Niemiec i Turcji – na gospodarza turnieju[2]. 27 września 2018 roku, w wyniku głosowania, na gospodarza turnieju wybrano Niemcy[3].
Kraj | Głosy |
---|---|
Niemcy | 12 |
Turcja | 4 |
Nieobecni | 1 |
Łącznie | 17 |
Eliminacje[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Eliminacje do Euro 2024 będą odbywały się od marca 2023 roku do marca 2024. Udział w mistrzostwach wzięły 53 reprezentacje, które walczyły o 20 miejsc w turnieju. Zapewnione miejsce w turnieju otrzymał jego gospodarz, czyli Niemcy, a 3 miejsca zostały przydzielone najlepszym niezakwalifikowanym drużynom z każdej dywizji Ligi Narodów UEFA. Losowanie grup eliminacji odbyło się 9 października 2022 roku we Frankfurcie nad Menem[4]. Lista grup eliminacyjnych:
- Grupa A – Hiszpania, Szkocja, Norwegia, Gruzja, Cypr;
- Grupa B – Holandia, Francja, Irlandia, Grecja, Gibraltar;
- Grupa C – Włochy, Anglia, Ukraina, Macedonia Północna, Malta;
- Grupa D – Chorwacja, Walia, Armenia, Turcja, Łotwa;
- Grupa E – Polska, Czechy, Albania, Wyspy Owcze, Mołdawia;
- Grupa F – Belgia, Austria, Szwecja, Azerbejdżan, Estonia;
- Grupa G – Węgry, Serbia, Czarnogóra, Bułgaria, Litwa;
- Grupa H – Dania, Finlandia, Słowenia, Kazachstan, Irlandia Północna, San Marino;
- Grupa I – Szwajcaria, Izrael, Rumunia, Kosowo, Białoruś, Andora;
- Grupa J – Portugalia, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Luksemburg, Słowacja, Liechtenstein.
Procedura losowania grup eliminacyjnych[edytuj | edytuj kod]
W pierwszej fazie eliminacji, która była rozgrywana od marca 2023 roku, 53 reprezentacji podzielonych zostało na 10 grup (7 pięciozespołowych i 3 sześciozespołowych). Rozstawienie drużyn przed losowaniem zostało przydzielone na podstawie wyników uzyskanych w trakcie rozgrywek Ligi Narodów, które odbyły się na przełomie 2022 i 2023 roku. Finaliści Ligi Narodów 2022/2023 (czterej zwycięzcy grup w lidze A) zostali przydzieleni do grup pięciozespołowych, ze względu na konieczność rozegrania przez nie dodatkowych meczów w ramach turnieju finałowego Ligi Narodów 2022/2023 w marcu 2023 roku. Bezpośredni awans do Mistrzostw Europy uzyskały po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup. To dało jednak tylko 20 reprezentacji spośród 23, które pojadą na turniej finałowy. Pozostałe trzy reprezentacje zostały wyznaczone na podstawie wyników w fazie play-off, do której można było zakwalifikować się poprzez rozgrywki Ligi Narodów 2022/23.
W fazie play-off uprawnieni do występu byli zwycięzcy każdej z czterech grup w każdej z lig A, B, C. Jeżeli zwycięzca danej grupy w którejkolwiek z lig zakwalifikował się do Mistrzostw Europy podczas tradycyjnych eliminacji, prawo do udziału w fazie play-off przechodziło na kolejną drużynę w danej lidze wg rankingu Ligi Narodów. Założenie UEFA jest takie, aby o trzy wolne miejsca rozegrać trzy turnieje eliminacyjne, które są rozgrywane metodą pucharową: mecz półfinałowy oraz mecz finałowy. Tylko zwycięzca każdego z turniejów awansował do Mistrzostw Europy 2024. Założono również, że w każdym z turniejów rywalizowałyby ze sobą drużyny z tej samej ligi, jednak jeżeli zdarzyło się tak, że z którejś ligi mniej niż 4 zespoły były uprawnione do udziału w fazie play-off (czyli gdy co najmniej 9 drużyn awansowało bezpośrednio do finałów ME), to turniej uzupełnią zespoły z najwyższym rankingiem Ligi Narodów UEFA, które nie wywalczyły awansu bezpośrednio z eliminacji, z zastrzeżeniem, że zwycięzcy grup w swoich ligach nie mogą mierzyć się w turnieju z zespołami z wyższej ligi[5].
Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]
Zakwalifikowane drużyny[edytuj | edytuj kod]
Jedno miejsce w finałach Mistrzostw Europy 2024 zostało automatycznie przydzielone reprezentacji gospodarzy. Pozostałych 23 finalistów zostanie/zostało wyłonionych w eliminacjach rozgrywanych w 2023 roku.
Drużyna | Zakwalifikowana jako | Data kwalifikacji | Liczba występów w ME | Najlepszy wynik w ME | Wynik |
---|---|---|---|---|---|
Niemcy[b] | Gospodarz | 27 września 2018 | 13 (1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020) |
Mistrzostwo (1972, 1980, 1996) | |
Hiszpania | Zwycięzca grupy A | 15 października 2023 | 11 (1964, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020) | Mistrzostwo (1964, 2008, 2012) | |
Francja | Zwycięzca grupy B | 13 października 2023 | 10 (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020) | Mistrzostwo (1984, 2000) | |
Anglia | Zwycięzca grupy C | 17 października 2023 | 10 (1968, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012, 2016, 2020) | II miejsce (2020) | |
Turcja | Zwycięzca grupy D | 15 października 2023 | 5 (1996, 2000, 2008, 2016, 2020) | Półfinał[c] (2008) | |
Albania | Zwycięzca grupy E | 17 listopada 2023 | 1 (2016) | Faza grupowa (2016) | |
Belgia | Zwycięzca grupy F | 13 października 2023 | 6 (1972, 1980, 1984, 2000, 2016, 2020) | II miejsce (1980) | |
Węgry | Zwycięzca grupy G | 16 listopada 2023 | 4 (1964, 1972, 2016, 2020) | III miejsce (1964) | |
Dania | Zwycięzca grupy H | 17 listopada 2023 | 9 (1964, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012, 2020) | Mistrzostwo (1992) | |
Rumunia | Zwycięzca grupy I | 18 listopada 2023 | 5 (1984, 1996, 2000, 2008, 2016) | Ćwierćfinał (2000) | |
Portugalia | Zwycięzca grupy J | 13 października 2023 | 8 (1984, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012 2016, 2020) | Mistrzostwo (2016) | |
Szkocja | 2. drużyna grupy A | 15 października 2023 | 3 (1992, 1996, 2020) | Faza grupowa (1992, 1996, 2020) | |
Holandia | 2. drużyna grupy B | 18 listopada 2023 | 10 (1976, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2020) | Mistrzostwo (1988) | |
Włochy | 2. drużyna grupy C | 20 listopada 2023 | 10 (1968, 1980, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020) | Mistrzostwo (1968, 2020) | |
Chorwacja | 2. drużyna grupy D | 21 listopada 2023 | 6 (1996, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020) | Ćwierćfinał (1996, 2008) | |
Czechy[d] | 2. drużyna grupy E | 20 listopada 2023 | 10 (1960, 1976, 1980, 1996. 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020) | Mistrzostwo (1976) | |
Austria | 2. drużyna grupy F | 16 października 2023 | 3 (2008, 2016, 2020) | 1/8 finału (2020) | |
Serbia[e] | 2. drużyna grupy G | 19 listopada 2023 | 5 (1960, 1968, 1976, 1984, 2000) | II miejsce (1960, 1968) | |
Słowenia | 2. drużyna grupy H | 20 listopada 2023 | 1 (2000) | Faza grupowa (2000) | |
Szwajcaria | 2. drużyna grupy I | 18 listopada 2023 | 5 (1996, 2004, 2008, 2016, 2020) | Ćwierćfinał (2020) | |
Słowacja | 2. drużyna grupy J | 16 listopada 2023 | 2 (2016, 2020) | 1/8 finału (2016) | |
Polska | zwycięzca barażu dywizji A | 26 marca 2024 | 4 (2008, 2012, 2016, 2020) | Ćwierćfinał (2016) | |
Ukraina | zwycięzca barażu dywizji B | 26 marca 2024 | 3 (2012, 2016, 2020) | Ćwierćfinał (2020) | |
Gruzja | zwycięzca barażu dywizji C | 26 marca 2024 | debiutant |
Podział na koszyki[edytuj | edytuj kod]
21 reprezentacji zakwalifikowanych do Euro 2024 po fazie grupowej eliminacji, a także 3 nieznane w dniu losowania drużyny (zwycięzcy barażów rozgrywanych w marcu) zostało podzielonych na 4 koszyki, w każdym po 6 drużyn. Niemcy jako gospodarz turnieju jest od razu przypisany do Grupy A jako pierwsza drużyna (A1), pozostałe drużyny z koszyka pierwszego zostały rozlosowane do pozostałych grup w kolejności od grupy B do F i podobnie jak Niemcy zajęły w nich pierwszą pozycję (B1, C1 itd.). Reszta zespołów z pozostałych trzech koszyków trafiła do grup w kolejności alfabetycznej (od A do F) z tym, że ich pozycja w danej grupie została również wybrana na drodze losowania. Podobnie zostaną dołączeni przyszli zwycięzcy barażów, w których wystąpią. Pozostałe drużyny wyłoni losowanie.
Koszyk 1 | Koszyk 2 | Koszyk 3 | Koszyk 4 |
---|---|---|---|
Losowanie fazy grupowej[edytuj | edytuj kod]
Losowanie fazy grupowej odbyło się 2 grudnia 2023 o godzinie 18:00 w Hamburgu.
Miasta i stadiony[edytuj | edytuj kod]
Turniej odbędzie się na 10 stadionach w 10 niemieckich miastach: w Berlinie, Monachium, Dortmundzie, Gelsenkirchen, Stuttgarcie, Hamburgu, Düsseldorfie, Kolonii, Lipsku oraz we Frankfurcie nad Menem[6][7].
Berlin | Monachium | Dortmund | Gelsenkirchen |
---|---|---|---|
Stadion Olimpijski | Allianz Arena | Signal Iduna Park | Veltins-Arena |
Pojemność: 74 461 | Pojemność: 70 076 | Pojemność: 81 365 | Pojemność: 54 740 |
Stuttgart | Hamburg | ||
MHPArena | Volksparkstadion | ||
Pojemność: 54 697 | Pojemność: 52 245 | ||
Düsseldorf | Kolonia | Lipsk | Frankfurt nad Menem |
Merkur Spiel-Arena | RheinEnergieStadion | Red Bull Arena | Commerzbank-Arena |
Pojemność: 51 031 | Pojemność: 49 827 | Pojemność: 49 539 | Pojemność: 48 387 |
Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]
Za zwycięstwo przyznawane są trzy punkty, za remis jeden, o kolejności w grupie będzie decydować suma zdobytych punktów. Do 1/8 finału awansują wszyscy zwycięzcy grup, wszystkie drużyny z drugich miejsc i cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc. Gdy dwie lub więcej drużyn uzyskają tę samą liczbę punktów (po rozegraniu wszystkich meczów w grupie), o kolejności decydują kryteria określone przez UEFA (Article 20)[8], kolejno:
- Większa liczba punktów zdobytych w meczach pomiędzy tymi drużynami;
- Lepszy bilans zdobytych i straconych bramek w meczach pomiędzy tymi drużynami;
- Większa liczba bramek zdobytych pomiędzy tymi drużynami;
- Jeżeli po zastosowaniu kryteriów 1-3 pozostają drużyny, dla których nie rozstrzygnięto kolejności, kryteria 1-3 powtarza się z udziałem tylko tych drużyn, jeżeli kolejność jest nierozstrzygnięta, stosuje się dalsze punkty;
- Lepszy bilans zdobytych i straconych bramek w meczach w grupie;
- Większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach w grupie;
- Większa liczba wygranych meczów we wszystkich meczach w grupie;
- Jeśli w ostatniej kolejce fazy grupowej, dwie drużyny zmierzą się ze sobą i każda z nich ma taką samą liczbę punktów, jak również taką samą liczbę zdobytych i straconych bramek, a wynik zakończy się remisem w meczu pomiędzy tymi drużynami, ustala się ich miejsce grupowe przez serię rzutów karnych. (Kryterium to nie jest stosowane, jeśli więcej niż dwie drużyny mają taką samą liczbę punktów.);
- Klasyfikacja Fair Play turnieju finałowego;
- Pozycja w rankingu eliminacji do turnieju głównego.
Jeżeli dwie drużyny uzyskały tą samą liczbę punktów oraz tą samą liczbę bramek i grają ostatni grupowy mecz ze sobą i remisują na koniec tego meczu, to kolejność tych drużyn rozstrzygają rzuty karne (bezpośrednio po tym meczu) – pod warunkiem, że żadne inne drużyny nie uzyskały tej samej liczby punktów po zakończeniu meczów grupowych. Wcześniej wymienione kryteria stosuje się jeżeli więcej, niż dwie drużyny uzyskają tę samą liczbę punktów.
4 najlepsze drużyny, spośród tych, które zajęły 3. miejsca w grupach, ustala się na podstawie następujących kryteriów (biorąc pod uwagę wszystkie mecze grupowe) (Article 21.3)[8], kolejno:
- Większa liczba zdobytych punktów;
- Lepszy bilans (większa różnica) bramek zdobytych i straconych;
- Większa liczba bramek zdobytych;
- Większa liczba wygranych meczów;
- Niższa suma punktów dyscyplinarnych na podstawie wyłącznie żółtych i czerwonych kartek otrzymanych przez zawodników i osoby towarzyszące we wszystkich meczach grupowych (czerwona kartka = 3 punkty, żółta kartka = 1 punkt, wykluczenie za dwie żółte kartki w jednym meczu = 3 punkty);
- Pozycja w rankingu eliminacji do turnieju głównego.
Legenda:
- Pkt – liczba punktów
- M – liczba meczów
- W – wygrane
- R – remisy
- P – porażki
- Br+ – bramki zdobyte
- Br− – bramki stracone
- +/− – różnica bramek
Awans do 1/8 finału |
Możliwy awans do 1/8 finału |
Odpadnięcie z turnieju |
Grupa A[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Niemcy | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Szkocja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Węgry | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Szwajcaria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
14 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Niemcy | – | Szkocja | Allianz Arena, Monachium |
15 czerwca 2024 15:00 CEST
|
Węgry | – | Szwajcaria | RheinEnergieStadion, Kolonia |
19 czerwca 2024 18:00 CEST
|
Niemcy | – | Węgry | MHPArena, Stuttgart |
19 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Szkocja | – | Szwajcaria | RheinEnergieStadion, Kolonia |
23 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Szwajcaria | – | Niemcy | Commerzbank-Arena, Frankfurt nad Menem |
23 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Szkocja | – | Węgry | MHPArena, Stuttgart |
Grupa B[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hiszpania | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Włochy | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Chorwacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Albania | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
15 czerwca 2024 18:00 CEST
|
Hiszpania | – | Chorwacja | Stadion Olimpijski, Berlin |
15 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Włochy | – | Albania | Signal Iduna Park, Dortmund |
19 czerwca 2024 15:00 CEST
|
Chorwacja | – | Albania | Volksparkstadion, Hamburg |
20 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Hiszpania | – | Włochy | Veltins-Arena, Gelsenkirchen |
24 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Albania | – | Hiszpania | Merkur Spiel-Arena, Düsseldorf |
24 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Chorwacja | – | Włochy | Red Bull Arena, Lipsk |
Grupa C[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Słowenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Dania | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Serbia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Anglia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
16 czerwca 2024 18:00 CEST
|
Słowenia | – | Dania | MHPArena, Stuttgart |
16 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Serbia | – | Anglia | Veltins-Arena, Gelsenkirchen |
20 czerwca 2024 15:00 CEST
|
Słowenia | – | Serbia | Allianz Arena, Monachium |
20 czerwca 2024 18:00 CEST
|
Dania | – | Anglia | Commerzbank-Arena, Frankfurt nad Menem |
25 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Anglia | – | Słowenia | RheinEnergieStadion, Kolonia |
25 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Dania | – | Serbia | Allianz Arena, Monachium |
Grupa D[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Polska | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Holandia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Austria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Francja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
16 czerwca 2024 15:00 CEST
|
Polska | – | Holandia | Volksparkstadion, Hamburg |
17 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Austria | – | Francja | Merkur Spiel-Arena, Düsseldorf |
21 czerwca 2024 18:00 CEST
|
Polska | – | Austria | Stadion Olimpijski, Berlin |
21 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Holandia | – | Francja | Red Bull Arena, Lipsk |
25 czerwca 2024 18:00 CEST
|
Holandia | – | Austria | Stadion Olimpijski, Berlin |
25 czerwca 2024 18:00 CEST
|
Francja | – | Polska | Signal Iduna Park, Dortmund |
Grupa E[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Belgia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Słowacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Rumunia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ukraina | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
17 czerwca 2024 15:00 CEST
|
Rumunia | – | Ukraina | Allianz Arena, Monachium |
17 czerwca 2024 18:00 CEST
|
Belgia | – | Słowacja | Commerzbank-Arena, Frankfurt nad Menem |
21 czerwca 2024 15:00 CEST
|
Słowacja | – | Ukraina | Merkur Spiel-Arena, Düsseldorf |
22 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Belgia | – | Rumunia | RheinEnergieStadion, Kolonia |
26 czerwca 2024 18:00 CEST
|
Słowacja | – | Rumunia | Commerzbank-Arena, Frankfurt nad Menem |
26 czerwca 2024 18:00 CEST
|
Ukraina | – | Belgia | MHPArena, Stuttgart |
Grupa F[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turcja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Gruzja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Portugalia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Czechy | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
18 czerwca 2024 18:00 CEST
|
Turcja | – | Gruzja | Signal Iduna Park, Dortmund |
18 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Portugalia | – | Czechy | Red Bull Arena, Lipsk |
22 czerwca 2024 15:00 CEST
|
Gruzja | – | Czechy | Volksparkstadion, Hamburg |
22 czerwca 2024 18:00 CEST
|
Turcja | – | Portugalia | Signal Iduna Park, Dortmund |
26 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Gruzja | – | Portugalia | Veltins-Arena, Gelsenkirchen |
26 czerwca 2024 21:00 CEST
|
Czechy | – | Turcja | Volksparkstadion, Hamburg |
Ranking drużyn z trzecich miejsc[edytuj | edytuj kod]
Grupa | Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A | ? | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
B | ? | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
C | ? | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
D | ? | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
E | ? | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
F | ? | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]
Pary z zakwalifikowanymi zespołami, które zajęły trzecie miejsce, w 1/8 finału przedstawiają się następująco:
Zespoły zakwalifikowane z trzecich miejsc |
1B vs |
1C vs |
1E vs |
1F vs | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A | B | C | D | 3A | 3D | 3B | 3C | |||
A | B | C | E | 3A | 3E | 3B | 3C | |||
A | B | C | F | 3A | 3F | 3B | 3C | |||
A | B | D | E | 3D | 3E | 3A | 3B | |||
A | B | D | F | 3D | 3F | 3A | 3B | |||
A | B | E | F | 3E | 3F | 3B | 3A | |||
A | C | D | E | 3E | 3D | 3C | 3A | |||
A | C | D | F | 3F | 3D | 3C | 3A | |||
A | C | E | F | 3E | 3F | 3C | 3A | |||
A | D | E | F | 3E | 3F | 3D | 3A | |||
B | C | D | E | 3E | 3D | 3B | 3C | |||
B | C | D | F | 3F | 3D | 3C | 3B | |||
B | C | E | F | 3F | 3E | 3C | 3B | |||
B | D | E | F | 3F | 3E | 3D | 3B | |||
C | D | E | F | 3F | 3E | 3D | 3C |
Źródło: (Article 21.5)[8]
Drabinka[edytuj | edytuj kod]
1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30 czerwca – Kolonia | ||||||||||||||
Zwycięzca grupy B | ||||||||||||||
5 lipca – Stuttgart | ||||||||||||||
3. drużyna grup A/D/E/F | ||||||||||||||
Zwycięzca meczu 39 | ||||||||||||||
29 czerwca – Dortmund | ||||||||||||||
Zwycięzca meczu 37 | ||||||||||||||
Zwycięzca grupy A | ||||||||||||||
9 lipca – Monachium | ||||||||||||||
2. drużyna grupy C | ||||||||||||||
Zwycięzca meczu 45 | ||||||||||||||
1 lipca – Frankfurt nad Menem | ||||||||||||||
Zwycięzca meczu 46 | ||||||||||||||
Zwycięzca grupy F | ||||||||||||||
5 lipca – Hamburg | ||||||||||||||
3. drużyna grup A/B/C | ||||||||||||||
Zwycięzca meczu 41 | ||||||||||||||
1 lipca – Düsseldorf | ||||||||||||||
Zwycięzca meczu 42 | ||||||||||||||
2. drużyna grupy D | ||||||||||||||
14 lipca – Berlin | ||||||||||||||
2. drużyna grupy E | ||||||||||||||
Zwycięzca meczu 49 | ||||||||||||||
2 lipca – Monachium | ||||||||||||||
Zwycięzca meczu 50 | ||||||||||||||
Zwycięzca grupy E | ||||||||||||||
6 lipca – Berlin | ||||||||||||||
3. drużyna grup A/B/C/D | ||||||||||||||
Zwycięzca meczu 43 | ||||||||||||||
2 lipca – Lipsk | ||||||||||||||
Zwycięzca meczu 44 | ||||||||||||||
Zwycięzca grupy D | ||||||||||||||
10 lipca – Dortmund | ||||||||||||||
2. drużyna grupy F | ||||||||||||||
Zwycięzca meczu 47 | ||||||||||||||
30 czerwca – Gelsenkirchen | ||||||||||||||
Zwycięzca meczu 48 | ||||||||||||||
Zwycięzca grupy C | ||||||||||||||
6 lipca – Düsseldorf | ||||||||||||||
3. drużyna grup D/E/F | ||||||||||||||
Zwycięzca meczu 40 | ||||||||||||||
29 czerwca – Berlin | ||||||||||||||
Zwycięzca meczu 38 | ||||||||||||||
2. drużyna grupy A | ||||||||||||||
2. drużyna grupy B | ||||||||||||||
1/8 finału[edytuj | edytuj kod]
Mecz 37 29 czerwca 2024 | Zwycięzca grupy A | – | 2. drużyna grupy C | Signal Iduna Park, Dortmund |
Mecz 38 29 czerwca 2024 | 2. drużyna grupy A | – | 2. drużyna grupy B | Stadion Olimpijski, Berlin |
Mecz 39 30 czerwca 2024 | Zwycięzca grupy B | – | 3. drużyna grup A/D/E/F | RheinEnergieStadion, Kolonia |
Mecz 40 30 czerwca 2024 | Zwycięzca grupy C | – | 3. drużyna grup D/E/F | Veltins-Arena, Gelsenkirchen |
Mecz 41 1 lipca 2024 | Zwycięzca grupy F | – | 3. drużyna grup A/B/C | Commerzbank-Arena, Frankfurt nad Menem |
Mecz 42 1 lipca 2024 | 2. drużyna grupy D | – | 2. drużyna grupy E | Merkur Spiel-Arena, Düsseldorf |
Mecz 43 2 lipca 2024 | Zwycięzca grupy E | – | 3. drużyna grup A/B/C/D | Allianz Arena, Monachium |
Mecz 44 2 lipca 2024 | Zwycięzca grupy D | – | 2. drużyna grupy F | Red Bull Arena, Lipsk |
Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]
Mecz 45 5 lipca 2024 | Zwycięzca meczu 39 | – | Zwycięzca meczu 37 | MHPArena, Stuttgart |
Mecz 46 5 lipca 2024 | Zwycięzca meczu 41 | – | Zwycięzca meczu 42 | Volksparkstadion, Hamburg |
Mecz 47 6 lipca 2024 | Zwycięzca meczu 43 | – | Zwycięzca meczu 44 | Stadion Olimpijski, Berlin |
Mecz 48 6 lipca 2024 | Zwycięzca meczu 40 | – | Zwycięzca meczu 38 | Merkur Spiel-Arena, Düsseldorf |
Półfinały[edytuj | edytuj kod]
Mecz 49 9 lipca 2024 21:00 CEST
|
Zwycięzca meczu 45 | – | Zwycięzca meczu 46 | Allianz Arena, Monachium |
Mecz 50 10 lipca 2024 21:00 CEST
|
Zwycięzca meczu 47 | – | Zwycięzca meczu 48 | Signal Iduna Park, Dortmund |
Finał[edytuj | edytuj kod]
Mecz 51 14 lipca 2024 21:00 CEST
|
Zwycięzca meczu 49 | – | Zwycięzca meczu 50 | Stadion Olimpijski, Berlin |
Uwagi[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Drugi raz po zjednoczeniu Niemiec – mistrzostwa w 1988 roku były rozgrywane na terytorium Niemiec Zachodnich (RFN).
- ↑ W tym jako RFN.
- ↑ Od 1984 roku nie rozgrywa się meczów o trzecie miejsce na ME.
- ↑ W tym jako Czechosłowacja.
- ↑ W tym jako Jugosławia.
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ UEFA.com, EURO 2024 mascot named: Meet Albärt! [online], UEFA.com, 5 lipca 2023 [dostęp 2023-07-05] (ang.).
- ↑ Germany and Turkey officially interested in hosting UEFA EURO 2024 – UEFA.com [online], uefa.com [dostęp 2018-11-19] (ang.).
- ↑ Germany to host UEFA EURO 2024 – UEFA.com [online], uefa.com [dostęp 2018-11-19] (ang.).
- ↑ https://www.uefa.com/euro-2024/news/026e-136b9cbbd4b1-46642268b5fe-1000/.
- ↑ https://documents.uefa.com/r/Regulations-of-the-UEFA-European-Football-Championship-2022-24-Online.
- ↑ Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2018-11-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-16)].
- ↑ EURO 2024 in Deutschland | Das Landesportal Wir in NRW [online], land.nrw [dostęp 2018-11-19] (niem.).
- ↑ a b c Regulations of the UEFA European Football Championship, 2022–24.. uefa.com, 2022-05-10. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-16)]. (ang.).